W Internecie roi się od doniesień, iż połączenie herbaty z cytryną jest szkodliwe.
 Dlaczego? Za niekorzystne oddziaływanie tego połączenia na nasz organizm odpowiada powstający cytrynian glinu. Liczne badania donoszą, iż spożycie glinu znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia Alzheimera. Czy rzeczywiście herbaty nie należy pić z cytryną?

Herbata jest rośliną, która rośnie na glebie zasobnej w przyswajalny przez roślinę glin. Pochłonięty przez roślinę glin gromadzi się, dlatego też stare liście herbaty zawierają go znacznie więcej niż młode. Przyswajalność glinu zależna jest też od odmiany rośliny. Herbata, zwłaszcza zielona oraz biała, jest źródłem korzystnych przeciwutleniaczy (antyoksydantów), które mają drogocenny wpływ na nasz organizm. Wspomniany wcześniej glin związany jest w znaczącym stopniu przez taninę zawartą w herbacie, dlatego też taka forma jest właściwie nieprzyswajalna dla organizmu. Podczas parzenia herbaty obecny w liściach glin pozostaje w fusach i tylko w znikomym odsetku przedostaje się do naparu. Jedne z przeprowadzonych badań donoszą, iż podczas parzenia herbaty z użyciem wrzątku do naparu przechodzi mniej niż 1% zawartego w liściach glinu. Środowisko kwasowe zmienia nieprzyswajalny glin na formę przyswajalną, a więc spożyta ilość w naparze z herbaty (najczęściej mniej niż 1%) w połączeniu z sokiem żołądkowym powoduje przekształcenie formy prawie nierozpuszczalnej w formę rozpuszczalną (chlorek glinu). Warto mieć jednak na uwadze fakt, iż człowiek dzienne spożywa około 7 mg glinu, aby więc dostarczyć tę ilość wraz z wypitą herbatą trzeba byłoby wypić jej spore ilości (w zależności od odmiany od 1-30 l/dzień).

Jak dodatek cytryny do herbaty wpływa na przyswajalność glinu?

Użycie soku z cytryny podczas parzenia herbaty oznacza zakwaszenie środowiska, a więc nierozpuszczalny we wrzątku glin zawarty w liściach staje się rozpuszczalny (przez równoczesne użycie soku z cytryny) i taka forma przechodzi do naparu (rozpuszczalny glin przechodzi z liści do naparu). Kwas cytrynowy zamienia formę nierozpuszczalną glinu w szkodliwą formę rozpuszczalną – cytrynian glinu. Kwas cytrynowy wypłukuje glin z liści herbaty i jego ilość wielokrotnie wzrasta, gdy używamy cytryny przy równoczesnym zaparzaniu herbaty.

Czy można zatem uniknąć powstawania szkodliwego cytrynianu glinu?

Jeżeli zaparzymy herbatę w sitku (z użyciem liści herbaty) lub w torebce i usuniemy liście (lub torebkę), a następnie dodamy soku z cytryny to dostarczymy taką samą ilość glinu (mniej niż 1%, forma nierozpuszczalna) jak w przypadku herbaty zaparzonej we wrzątku. Kwas cytrynowy rozpuszcza glin zawarty w liściach herbaty, dlatego też jeśli zostaną one usunięte to pozbywamy się powstawania szkodliwego cytrynianu glinu.

Czy warto pić zieloną herbatę?

Przy okazji warto wspomnieć także o korzyściach płynących z picia naparu z zielonej herbaty. Spożywając regularnie napar znacząco obniżamy ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. W jednym z przeprowadzonych badań wykazano, że picie 1-2 filiżanek herbaty dziennie zmniejsza ryzyko zagrożenia miażdżycą nawet o 46 %. Inne donoszą, że picie zielonej herbaty przyczyniło się do zmniejszenia częstotliwości zgonów związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi. Kolejne dowodzą, że spożycie 3 filiżanek dziennie obniżyło ryzyko zawału serca o 11%.

Herbata zielona będąca źródłem związków bioaktywnych pomocna jest również w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na nowotwory. Zawarte w niej katechiny stanowią doskonałą kopalnię substancji przeciwrakowych. Badania sugerują, że galusan epigallokatechiny może wpłynąć hamująco na powstawanie nowotworów, takich jak: rak piersi, prostaty, przełyku, żołądka, czy okrężnicy.

Katechiny obecne w liściach zielonej herbaty wykazują także korzystny wpływ na wspomaganie redukcji masy ciała poprzez:
• hamowanie aktywności enzymatycznej lipaz (enzymy odpowiedzialne za trawienie tłuszczów), amylaz (enzymy odpowiedzialne za trawienie cukrów, a także proteinaz (enzymy odpowiedzialne za trawienie białek)
• obniżenie wchłaniania tłuszczu z pożywienia
• wzrost wydalania tłuszczu z kałem
• wzrost termogenezy

Związki bioaktywne są w największym stopniu uwalniane podczas pierwszych minut parzenia herbaty. Dla wydobycia najlepszych właściwości, zieloną herbatę powinno się zalewać wodą o temperaturze 70 °C i parzyć co najmniej 3 minuty (najlepiej około 5-8). Ważne jest także unikanie przechowywania herbaty w termosie, tylko świeżo parzona wykazuje zdrowotne korzyści..