Temat bardzo często spotkany wśród naszych klientów. Problem pojawia się kiedy klient nawet nie jest świadomy jak dużą ilość kalorii potrafi zjeść w ciągu dnia w słonych czy słodkich przekąskach. Jedna pralinka potrafi mieć prawie 100 kcal. Podjadając ich 5 w jedno popołudnie mamy jeden, pełnowartościowy posiłek, a na pięciu bardzo często się nie kończy. Jak zawalczyć z przyzwyczajeniami i ograniczyć podjadanie w ciągu dnia? Poznasz w tym wpisie.

Podjadanie – jak nie kusić losu

Zdecydowanie warto unikać kupowania oraz wystawiania słodyczy na widoku. Jest to bardzo zgubne. Widząc je w ciągu dnia, przechodząc obok miseczki z ulubionymi słodyczami lub słonymi przekąskami automatycznie sięgniemy po nie. Zamiast kupować na zapas zdecydujmy się na kupowanie na bieżąco wtedy, kiedy akurat mamy na nie ochotę. Często w takiej sytuacji zastanowimy się czy aby na pewno opłaca się iść specjalnie do sklepu po czekoladę czy chipsy. Dzięki temu unikniemy chociaż części nadprogramowych kalorii.

Pełne, syte i wartościowe posiłki zamiast szybkich przekąsek

Warto zastanowić się jak wygląda nasza dieta, ilość posiłków, ich sytość oraz przerwy między posiłkami. Może zdarzyć się tak, że w ciągu dnia mamy za małą ilość posiłków względem naszego zapotrzebowania. Nasz organizm domaga się dodatkowych przekąsek między głównym posiłkami. Na początek przy dużej ilości przekąsek warto zacząć od 5 posiłków dziennie, które będą spożywane w równych odstępach czasu. Wtedy czas między posiłkami będzie wynosił 2/3h co jest stosunkowo mało. Nasz organizm nie zdąży zgłodnieć, by posilić się przekąskami. Jeśli zadbamy o zdrowe i wartościowe dania, nie będziemy czuli uczucia głodu i chęć na podjadanie będzie mniejsza. Zalecamy spożywanie 5 posiłków dziennie, 3 duże oraz 2 mniejsze w formie przekąsek, między głównymi posiłkami. Mniejsze przekąski możemy spożywać w wersji zdrowej jak np. jogurt z owocami, banan, lekka kanapka z warzywami oraz chudą wędliną.

Podjadanie i słodycze – wróg czy przyjaciel?

Bardzo często dochodzi do takiej sytuacji, kiedy słodycze stają się nierozłącznym elementem naszego dnia. Dzień bez słodkiego, to dzień stracony. Jak w takim razie poradzić sobie z pewnego rodzaju uzależnieniem na cukier? Naszym rozwiązaniem jest wplatanie słodyczy do posiłków. Chęć na słodkie zostanie zaspokojona i nie będziemy tak bardzo nastawieni na słodkie wafelki czy czekolady. Słodkie potrawy wpisane w dietę na prawdę potrafią zawojować kubki smakowe. Wszelkiego rodzaju owsianki na słodko z dodatkami świeżych oraz suszonych owoców, orzechów oraz czekolady czy z masłem orzechowym lub kremem czekoladowym. Kombinacji jest ogrom i limitem jest tylko nasza wyobraźnia. Nasze propozycje owsianek opisaliśmy tutaj. Warto w tym przypadku sięgać jednak po zdrowsze rozwiązania. Na półkach sklepowych nie brakuje zdrowych wersji wyżej wymienionych produktów, które słodzone są maltitolem oraz nie zawierają oleju palmowego. Jest zdecydowanie najmniej oczekiwany w zdrowych posiłkach. Pamiętacie smak dzieciństwa? Makaron z truskawkami! To danie również można wpisać w swoją dietę, a przy pomocy zdrowszych alternatyw, odchudzić je, przez co będzie mniej kaloryczne, ale nadal smaczne. Listę zamienników cukrów znajdziemy tutaj.

Jak sprawdzić czy mamy problem z podjadaniem?

Jest bardzo dobry sposób, który sprawdzi jak duży problem mamy z podjadaniem, ale również podczas testu włączają się pewnego rodzaju hamulce. By wykonać test, należy sumiennie i z ręką na sercu wpisywać wszystkiego co zjemy w zeszyt. Każdy cukierek, kanapkę czy chipsa. W momencie kiedy lista w ciągu dnia szybko się powiększa, zdajemy sobie sprawę z rozmiaru problemu. Zaczynamy zastanawiać się czy aby na pewno potrzebujemy zjeść ten cukierek, bo w końcu to kolejny punkt na naszej liście.

Dietetyk Poznań

Zapraszamy na konsultacje do naszej poradni dietetycznej w Poznaniu i okolicach w celu ustalenia indywidualnego planu żywienia. Konsultacje mogą odbywać się również online.