W związku z tym, że wielkimi krokami zbliża się majówka. Wychodzimy naprzeciw z propozycją zdrowszej wersji grillowania. W tym artykule opiszemy jaki grill jest zdrowszym wyborem oraz propozycje grillowanych potraw, które są zdrowszą alternatywą tłustych mięs.


Grillowanie – jaki grill?


Najzdrowszą wersją grilla jest niestety elektryczny lub gazowy. Czemu niestety? Klimat węglowego jest niezastąpiony i wiele osób uważa, że zdecydowanie lepiej smakują potrawy z klasycznej wersji grilla. Dobrą rzeczą w grillowaniu jest wytapianie tłuszczu z produktów, dzięki czemu zmniejsza się kaloryczność potrawy. Jednak podczas wytapia się, tłuszcz ocieka na rozżarzony węgiel i w rezultacie wydobywają się szkodliwe substancje, które osiadają na grillowanych produktach. Ich spożycie może wpływać na rozwój nowotworów.

Jak wpłynąć na ograniczenie powstawania związków kancerogennych podczas grillowania?

  • Przede wszystkim warto wybrać grilla elektrycznego lub gazowego.
  • Należy rozgrzać grill do odpowiedniej temperatury, zanim położymy na nim mięso.
  • Wybrać ustawienie rusztu stosunkowo wysoko względem ognia.
  • Grillować chude i białe mięso, które pokroimy na mniejsze kawałki.
  • Grillować na tackach do tego przeznaczonych, a po każdym grillowaniu umyć porządnie ruszt.
  • Odpowiednio przygotowana marynata. Zalecamy dodanie przypraw takich jak kurkuma, curry, imbir oraz trawa cytrynowa, natka pietruszki, oregano, rozmaryn i tymianek.

Grill i jego zdrowsza alternatywa

Zaczniemy ten temat od sałatki, która idealnie wpisuje się w grillowe tematy, Jest idealnym dopełnieniem smaków. Zdrowa oraz orzeźwiająca porcja witamin. Świeżą sałatę lub mix sałat mieszamy z warzywami takimi jak papryka, pomidor, cebula itp. W zależności od preferencji. Do sałatki zalecamy spróbowanie dodania dwóch, składników, które na zawsze odmienią wiosenne sałatki. Winogrona oraz feta w marynacie z oliwą (w słoiczku). Po zmieszaniu wyżej wymienionych składników doprawiamy ziołami marynatę fety oraz polewamy nią naszą sałatkę. Smak obłędny! W formie grillowanej sprawdzą się również wszelkie warzywa. Np., papryka, pieczarki, cukinia, cebula. Warto dodać je na ruszt, ponieważ warzyw nigdy dość. Warto też pamiętać, że z grilla wyśmienicie smakują również ryby. Mięso, po które warto sięgnąć to filety z kurczaka oraz indyka, skrzydełka w marynacie. Warto spróbować również mięsa z królika!
Dajcie koniecznie znać jakie potrawy są waszymi ulubionymi na grillu.

Grillowanie1

Dietetyk Poznań

Zapraszamy na konsultacje do naszej poradni dietetycznej w Poznaniu i okolicach w celu ustalenia indywidualnego planu żywienia. Konsultacje mogą odbywać się również online.