Wiele osób zgłaszających się do naszego gabinetu sygnalizuje mocną chęć spożywania codziennie słodyczy. Bywa to często zgubne, ponieważ wiemy, że nie kończy się to na jednej czekoladce i każdego dnia dostarczamy słodycze w większej ilości. Wiadomo jest, że raz na jakiś czas nie jest czymś złym, niebezpiecznym i problematycznym, ale przy codziennym spożywaniu słodyczy warto zastosować się do naszych rad i ograniczyć słodycze w swojej diecie.

Ogranicz słodycze małymi krokami

Z dnia na dzień ciężko będzie zaprzestać spożywania słodkości. Pomimo diametralnej zmiany i odstawienia cukru jutro, po kilku dniach nasz organizm będzie domagał się go jeszcze mocnej. Przyzwyczaił się do codziennej dawki i taka zmiana rzadko kiedy kończy się sukcesem. Nasza propozycja to co 2 tygodnie wprowadzać poszczególny schemat.

1-2 tydzień: 1 dzień w tygodniu bez spożywania cukru

3-4 tydzień: 3 dni w tygodniu bez spożywania cukru

5-6 tydzień: 2 dni w tygodniu, w których można spożywać cukier

7-8 tydzień: 1 dzień w tygodniu, w którym można spożywać cukier

Kolejne tygodnie będą już dużo łatwiejsze do zniwelowania cukru do minimum. Po tym okresie chęć na słodycze będzie znacznie mniejsza, od czasu do czasu kiedy pojawi się chęć na cukier to oczywiście można spożywać. Będzie ta chęć znacznie mniejsza niż aktualnie. Organizm zdąży się odzwyczaić od codziennej dawki i chęć będzie znacznie mniejsza.

Słodkie napoje typu zero

Sięgając po słodkie napoje gazowane, soki, herbaty lub kawy mrożone warto sięgnąć po napoje w wersji zero. Są one słodzone słodzikami, które mają mniejszą kaloryczność. Słodziki typu aspartam czy acesulfan K były owiane złą sławą, ale badania wykazały, że aspartam jest rakotwórczy tylko w momencie, kiedy temperatura sięga powyżej 100 stopni celcjusza. W związku z tym w zimnych napojach nie wykazuje szkodliwości (oczywiście kiedy nie przekraczamy zalecanej ilości).

Owoce zamiast słodyczy

Mając do wyboru słodycze lub owoce warto sięgnąć po owoce. Zaczął się aktualnie sezon na owoce typu truskawki, maliny, borówki. Wszystko co dobre ziemia ma nam do zaoferowania warto po to sięgnąć. Jest to równie słodkie, ale znacznie zdrowsze niż przetworzone i mocno kaloryczne ciastka.

Słodkie, główne posiłki

Można spokojnie wykorzystywać słodkie alternatywy na dania główne. Każdy posiłek można zaplanować na słodko dzięki czemu w pewnym stopniu zaspokoimy naszą chęć na słodkie. Śniadania, obiady, kolacje. Owsianki, naleśniki, makarony. Pomysłów jest ogrom. Pamiętać należy, by nie żywić się jedynie słodkimi daniami.

Domowe słodycze w wersji fit

Wiele przepisów można znaleźć na słodycze w wersji fit. Ciasta, batony, musy, shake. Kwestia jakie mamy upodobania, na co ochotę i można śmiało działać. Tworząc własne słodycze wiemy dokładnie co znajdziemy w ich składzie, możemy manewrować składnikami zwracając uwagę na swoje nietolerancje czy alergie oraz tworzyć przepisy dostosowane do swoich upodobań.

Dietetyk Poznań

Zapraszamy na konsultacje do naszej poradni dietetycznej w Poznaniu i okolicach w celu ustalenia indywidualnego planu żywienia. Konsultacje mogą odbywać się również online.